Plné skrine starého oblečenia

Hádam každá žena má v skrini kúsok, ktorý na seba obliekla v skúšobnej kabínke prvý a posledný raz. Ukážte mi jednu ženu, ktorá nerada nakupuje. Taká podľa mňa ani neexistuje. Nakupovanie je celkovo obľúbená činnosť mnohých žien a to myslím tým nakupovanie všetkého druhu. Potravín, oblečenia, drogérie či dokonca auta. V dnešnom článku však nebudeme riešiť potraviny ani autá, ale reč bude o oblečení, topánkach a doplnkoch, ktorých nikdy nie dosť. Nakupujeme o sto šesť, v skrini máme kopu veci, z ktorej nosíme štvrtinu a ostatné 3/4 zasadajú prachom a o pár rokov ich vyhodíme. Mne sa to už párkrát stalo, že som si niečo kúpila  a mala som to raz oblečené, lebo som prišla na to, že buď je to príliš priesvitné alebo sa sama sebe nepáčim a pod. výhovorky. Keď nastalo veľké upratovanie, triedila som nerozumne letné veci, držiac v ruke blúzku, ktorú som mala prvý a posledný raz na jarmoku. S presvedčením som ju vrátila do skrine a mám ju tam dodnes. Je mi ju ľúto vyhodiť. A to je chyba ! Treba sa len správne namotivovať a rozlúčiť sa s vecami, ktoré nenosíte. Mám pre Vás zo pár rád ako urobiť niečo pre seba a aj pre našu planétu. Otvorte skriňu a položte si otázku : "Koľko z tých vecí ste počas celého roka mali na sebe?" Keď ich nenosíte vy, niekto ich určite využite. 

1. Upratovanie
Jedna handra na utieranie prachu, druhá na zmývanie alebo tretia na umývanie okien. Vyradené oblečenie, ktoré nenosíte, môžete pokojne roztrhať/rozstrihať a použiť v domácnosti. Ideálne sú tričká. U nás doma je to úplne bežné a moja starká má plnú tašku takýchto handier, ktoré jej uľahčujú upratovanie domácnosti. S touto recykláciou oblečenia budete určite spokojné aj vy !

2. DIY 
Na internete nájdete mnoho DIY (Do It Yourself = Urob si sám) návodov na to, ako zo starého oblečenia vytvoríte úplne nový kus oblečenia. Z veľkej košele pokojne spravíte šaty, z dlhých džínsov šortky alebo zo vzorovaných legín štýlový croptop. Vo fantázii sa medze nekladú a všetko je to na Vás. 

3. Kontajnery 
Nie som si istá, ale kontajnery by mali byť viac menej v každej obci po celom Slovensku. Opravte ma, ak nemám pravdu.  Nemyslím tie na komunálny odpad, ale kontajnery, do ktorých môžete hádzať oblečenie, topánky, deky či dokonca spodnú bielizeň. Podmienkou je, že kusy odevov musia byť čisté, nepoškodené a zabalené vo vreci. Z kontajnerov oblečenie putuje do skladov, kde sa triedi, a neskôr sa rozdeľuje detským domovom, zvieracím útulkom či second handom.
 4. Nosene.sk 
Štvrtý bod neberte ako reklamu alebo propagáciu. Zo stránkou nosene.sk nemám žiadnu spoluprácu. Náhodou som na túto stránku natrafila na Instagrame. Ak ste niekto o tomto obchodíku nepočuli, tak je to predajňa Noseného oblečenia na križovatke Jesenského a Štúrovej v Bratislave, ktorá nejakú časť z predajnej ceny posielajú na podporu organizáciám pomáhajúcim týraným ženám. Veľmi sa mi páčia, že to nie je taký ten tradičný second hand, kde Vás ovalia všetky možné vône, niekedy sa musíte prehrabávať v krabiciach alebo dokonca sú veci pohodené aj na zemi. Za jeho myšlienkou stojí dvojica Jakub Ptačin a Katka Hutyrová, ktorí chceli sekáč, kde všetky veci budú naozaj pekne vyzerať.

5. Detské domovy 
Detské domovy som už spomínala viackrát. Myslím, že to bolo v lete, keď som bola s kamarátkou a káve a šla ma odprevadiť na autobus. Prišiel k nám taký malý chlapec, mohol mať 6-7 rokov, dotrhané oblečenie a pýtal si od nás peniaze. Kebyže viem, že za tie peniažky si kúpi niečo jesť, tak mu ich dám, lenže on ich dával mame, aby si mohla kupovať alkohol. Toto sú také tie chvíle v živote, keď si uvedomíte, že čo všetko máte. Ja by som normálna šla do nejakej rodiny alebo do detského domova a rozdala tým detičkám svoje oblečenie, aby proste nechodili dotrhané žobrať. Som veľmi empatický človek a keď vidím tieto malé deti, je mi ich veľmi ľúto. 
6. Sociálne siete a bazáry 
Posledný bod, ktorý tu pre Vás mám je predávanie oblečenia na sociálnych sieťach alebo v bazároch. Najľahšie a najrýchlejšie to ide cez internet. Vyskúšajte inzertné portály, skupiny na sociálnych sieťach, inzeráty na Facebooku či profil na Instagrame.

Žiadne komentáre:

Používa službu Blogger.